דבר המנהל הגימנסיה :דני ליבוביץ

 

פתיחת שנת הלימודים תש"פ

ברוש / אהוד מנור

אני ראיתי ברוש 
שניצב בתוך שדה מול פני השמש 
בחמסין, בקרה 
אל מול פני הסערה. 

על צדו נטה הברוש 
לא נשבר את צמרתו הרכין עד עשב. 
והנה, מול הים 
קם הברוש ירוק ורם. 

הנה ברוש, לבדו 
מול אש ומים. 
הנה ברוש, לבדו 
עד השמים. 
ברוש, לבדו איתן 
לו רק ניתן ואלמד 
את דרכו של עץ אחד. 

תלמידות ותלמידים יקרים, הורים, בוגרי בית הספר לדורותיהם ואנשי צוות הגימנסיה.

זו השנה ה- 111 שבית ספרנו פותח את שעריו.
בודדים בתי הספר בארץ, מספרם פחות מאצבעות כף יד אחת, שיכולים לכתוב משפט כזה.
במהלך שנותיה – לבשה ופשטה הגימנסיה צורה, עברה בין מספר בתים עד שהתמקמה סופית במשכנה הנוכחי ברחוב קק"ל, שינתה את צביונה מבית ספר חדשני ופורץ דרך למעוז של אליטיזם שמרני וכיום לבית ספר ציבורי אינטגרטיבי . עם השנים השתנתה אוכלוסיית תלמידיה, התחלפו  מוריה ומנהליה. במקביל לשינויים ולתהפוכות שעברו על הגימנסיה, רוח תמידית של שינוי, רפורמה ואופנות מתחלפות פוקדת את מערכת החינוך – פעם זו הלמידה המקוונת והטכנולוגיה ופעם מרחבי למידה אלטרנטיביים, פעם המורה הוא מנחה ופעם זו למידה מבוססת פרויקטים ועוד –  המגוון עצום ומבלבל.
אז מהי הגימנסיה בתוך כל זה? מהם הערכים העומדים בבסיסה מ- 1909 ועד היום שאינם תלויים בשינויים וברוחות הזמן?
כמו הברוש , בשירו של  אהוד מנור, שניצב איתן בחמסין בקרה ומול פני סערות הזמן ונותר ירוק ורם, כך גם ניתן בעיני לזקק את מהות העשייה החינוכית בגימנסיה לארבע עקרונות שהתוו את דרכה  מיסודה  ושעומדים גם כיום בבסיס עשייתנו החינוכית והם: השכלה נרחבת ומעמיקה, עצמאות – אותה היכולת להבין את העולם שמסביבך ולדעת לפעול בו, לבחור באופן מושכל את דרכך ולהיות אחראי לגורלך, אהבת האדם ואהבת הארץ.
גם אם הדרכים להגשמת עקרונות אלו משתנות, הם עצמם נותרים איתנים ויציבים.

הגימנסיה היא אכן ברוש איתן, ירוק ורם בנוף הירושלמי וכך גם הברושים הניצבים בפתחה ומלווים מזה עשרות שנים את העולים במדרגות לשעריה.
 

אבקש לברך בברכת ברוכים הבאים את תלמידי שכבה ז', מחזור ק"ה שמצטרפים מכל קצווי העיר ושכונותיה למסורת המפוארת של בית הספר ומתחילים את מסעם המרגש במערכת החינוך העל יסודי.
שנה טובה ומבורכת לתלמידינו הממשיכים ובמיוחד לתלמידי י"ב, מחזור ק' שזו להם השנה האחרונה בבית הספר ועוד רגע הם מסיימים את מסעם במערכת החינוך ויוצאים אל העולם הגדול.
שנת לימודים טובה ומבורכת גם לצוות המורים ואנשי המנהל של בית הספר. זכות גדולה ואחריות רבה היא להיות חלק מצוות מחויב ומסור זה ולעסוק במלאכת החינוך.
 

דני ליבוביץ, מנהל הגימנסיה
 
הגדרות כלליות כניסה למערכת